Użytkownik wieczysty nie podzieli
Użytkownik wieczysty nie może dokonać podziału gruntu oddanego mu w użytkowanie wieczyste.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 13 marca 2015 r., III CZP 116/14.
Skarb Państwa był właścicielem, a spółdzielnia mieszkaniowa wieczystym użytkownikiem trzech nieruchomości. Dla każdej z nich prowadzona była oddzielna księga wieczysta.
Spółdzielnia najpierw dokonała podziału geodezyjnego oddanych jej w użytkowanie wieczyste nieruchomości, a następnie zrzekła się w formie aktu notarialnego prawa użytkowania wieczystego w odniesieniu do części nieruchomości. Referendarz sądowy na skutek złożonych przez spółdzielnię wniosków dokonał wpisów, wedle których odłączono z każdej księgi wieczystej nieruchomości niezabudowane i założono dla nich oddzielne księgi wieczyste. W założonych księgach wieczystych wpisano jako właściciela Skarb Państwa, pominięto natomiast wpis spółdzielni jako użytkownika wieczystego.
Sąd okręgowy, rozpoznając apelację wniesioną przez właściciela nieruchomości, tj. Skarb Państwa reprezentowany przez prezydenta miasta, powziął wątpliwości co do dopuszczalności dokonania przez spółdzielnię opisanych czynności prawnych i przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia dwa zagadnienia: czy dopuszczalne jest zrzeczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta