Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy przedsiębiorca może liczyć na naprawienie szkody

07 sierpnia 2015 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek
Arkadiusz Jaraszek
autor zdjęcia: Ryszard Waniek
źródło: Fotorzepa
Arkadiusz Jaraszek

Sąd może orzec środek kompensacyjny w postaci obowiązku likwidacji wyrządzonej przestępstwem szkody. Jeżeli okaże się to znacznie utrudnione, to pokrzywdzony dostanie nawiązkę w wysokości do 200 tys. zł.

Co roku wielu przedsiębiorców ponosi milionowe straty na skutek przestępstw popełnianych przez nieuczciwych kontrahentów. Dzieje się tak np., gdy biznesowy partner – stosując oszukańcze metody – wprowadza kontrahenta w błąd, a później nie wywiązuje się z przyjętego na siebie zobowiązania. Tego typu zabronione zachowania nierzadko mogą doprowadzić firmę do poważnych kłopotów finansowych.

Przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą przestępstwa, powinni pamiętać o tym, że chociaż od 1 lipca 2015 r. z kodeksu postępowania karnego zostały wykreślone przepisy o powództwie cywilnym (tzw. powództwo adhezyjne), to nadal w toku postępowania karnego mogą oni liczyć na naprawienie szkody, którą ponieśli na skutek przestępstwa.

Wniosek o środek kompensacyjny

Nadal w toku postępowania karnego pokrzywdzony, który chce dochodzić swoich roszczeń, może złożyć wniosek o orzeczenie środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody. Wniosek taki może zostać złożony na piśmie lub ustnie do protokołu.

Istota tego środka kompensacyjnego polega na tym, że obejmuje on wszystkie roszczenia odszkodowawcze, jakie przysługują pokrzywdzonemu, w związku z popełnionym na jego szkodę przestępstwem. Zgodnie z art. 361 § 2 kodeksu cywilnego szkodą taką będą straty, które poniósł poszkodowany (tzw. damnum emergens), ale również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10212

Wydanie: 10212

Spis treści
Zamów abonament