Historia na upał
Najwięcej premier lata dotyczy przeszłości. Opowiadają o niej na poważnie lub niezbyt serio.
60. rocznica wybudowania Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpala dyskusje. W tle zażartych polemik o znaczeniu budowli ukazują się kolejne książki o tak zwanym PeKiNie. W lipcu Beata Chomątowska opublikowała „Pałac. Biografię intymną", w której z różnych stron przygląda się historii sławnego budynku.
Z kolei w ostatnich dniach do księgarń trafił zbiór reportaży o socrealistycznym gigancie „Jako dowód i wyraz przyjaźni", zebranych i zredagowanych przez Monikę Sznajderman i Magdalenę Budzińską. Dzięki temu możemy spojrzeć na architektonicznego kolosa zarówno przez pryzmat współczesności, jak i przeszłości. Są tu zarówno teksty nowe, jak i sprzed dekad autorstwa zaangażowanych pisarzy socrealistycznych.
Inny reportaż o przeszłości, po który warto sięgnąć, to „Cynkowi chłopcy" Swietłany Aleksijewicz. Dobrze znana w Polsce białoruska autorka, od kilku lat typowana do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta