Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes wytłoczony w metalu

07 sierpnia 2015 | Ekonomia
Menedżerski zespół rodziny Grupińskich: siedzą Lidia  i Grzegorz Grupińscy, stoją  (od lewej) Przemysław Miężał  i Anna Grupińska- -Miężał oraz Dominik Gierczak  i Katarzyna Gierczak- -Grupińska
źródło: materiały prasowe
Menedżerski zespół rodziny Grupińskich: siedzą Lidia i Grzegorz Grupińscy, stoją (od lewej) Przemysław Miężał i Anna Grupińska- -Miężał oraz Dominik Gierczak i Katarzyna Gierczak- -Grupińska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Garażową produkcję części do kuchenek Grzegorz i Lidia Grupińscy rozwinęli w prężną rodzinną firmę GELG, która jest jednym z największych w Polsce dostawców części metalowych dla branży RTV/AGD i meblarstwa.

Anita Błaszczak

W dwóch spółkach Grupińskich (GELG i GELG Narzędziownia) pracuje dzisiaj 245 osób, w tym ich dwie córki wraz z mężami, którzy także włączyli się do metalowego rodzinnego biznesu.

Jednak biznesowe korzenie rodziny wywodzą się raczej z wyrobów drewnianych, a nie metalowych. Ojciec Grzegorza Grupińskiego, Leon, prowadził dużą stolarnię zatrudniającą na początku lat 60. XX wieku 50 pracowników. Jej rozwój zastopowała nagła śmierć właściciela.

Przyszłość 12-letniego wtedy Grzegorza zdeterminował wujek, który powiedział chłopcu, że teraz to on jest odpowiedzialny za rodzinę – mamę i dwie siostry. Te słowa 12-latek wziął sobie do serca – pracował potem w każde wakacje i podczas studiów na politechnice. Rodzinną stolarnię jednak stracił – przejął ją brat ojca, który potem zerwał kontakty z rodziną.

Po studiach Grzegorz zaczął pracę w Zakładach Wyrobów Metalowych we Wronkach (późniejszej Amice), ale państwowa pensja szybko przestała wystarczać na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10212

Wydanie: 10212

Spis treści
Zamów abonament