Pakt z Faustem
Tysiąc sześciuset niemieckich naukowców, kilkudziesięciu kapo i pomagierów Einsatzgruppen, rzesza pomniejszych kolaborantów, najczęściej z krajów nadbałtyckich, „Kobyła" z Majdanka, chorwacki kat odpowiedzialny za 600 tys. ofiar, wybitny węgierski scenarzysta strzałokrzyżowiec, który wpadł dopiero, gdy napisał scenariusz na podstawie własnych doświadczeń wojennych – Stany Zjednoczone dały po II wojnie światowej schronienie co najmniej 9 tys. osób będących na usługach nazistów.
Większość z nich dożyła starości w spokoju ducha. W nowej ojczyźnie wyrzuty sumienia rzadko męczyły przybyszów, zresztą i gospodarzy niespecjalnie dotykały.
Niektórzy z wielkich nazistowskich naukowców stali się wręcz medialnymi gwiazdami, jak choćby oficer SS i konstruktor śmiercionośnych rakiet V-2 Wernher von Braun, postać chyba najlepiej znana z tych, które Eric Lichtblau opisuje. Von Braun po wojnie zajął się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta