Urlop na godziny mijałby się z celem
Pracownicy wychowujący dzieci nie będą mogli korzystać z urlopu wypoczynkowego udzielanego na godziny. Łączenie pracy z opieką umożliwiają inne rozwiązania – uważa resort pracy.
Zmiany przepisów kodeksu pracy, które wchodzą w życie 2 stycznia 2016 r., rozszerzają możliwości rodziców i opiekunów dzieci w zakresie łączenia pracy zarobkowej z wychowywaniem potomstwa. Politycy nie ustają jednak w proponowaniu nowych rozwiązań, które – w ich ocenie – mogą przyczynić się do dalszego uelastycznienia czasu pracy i dopasowania go do potrzeb rodziców.
O co chodzi
Jeden z takich postulatów wyszedł od posła prof. Józefa Lassoty, który w interpelacji nr 34586 zaproponował ministrowi pracy rozważenie wprowadzenia możliwości wykorzystywania urlopu wypoczynkowego w podziale na godziny. Swój wniosek poseł uzasadnił dynamicznymi zmianami sposobów zatrudniania i wykonywania pracy oraz tym, że obecnie pracownik, który ma potrzebę wcześniejszego opuszczenia pracy lub późniejszego stawienia się w niej, musi odpracować czas takiego zwolnienia. To często bywa niemożliwe dla opiekujących się dzieckiem. Według posła taki pracownik jest zmuszony do skorzystania z całego dnia urlopu, choć mógłby z tej puli wybrać np. tylko dwie godziny, a na resztę dnia wrócić do pracy.
Takie rozwiązanie byłoby korzystne dla obu stron. Szef nie traciłby na absencji podwładnych, dysponując elastycznym rozwiązaniem, służącym zaspokajaniu uzasadnionych potrzeb pracowników.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta