Polska karta płatnicza
Wprowadźmy na rynek krajową kartę – proponuje przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan. I wyjaśnia, dlaczego właśnie teraz warto zdecydować się na to przedsięwzięcie.
Marek Kowalski
Potrzeba obniżenia kosztów związanych z obsługą kart jest dziś wyraźniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Pierwszy krok do ich obniżki został już uczyniony. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przygotowała, a już wkrótce uruchomi system do rozliczeń transakcji dokonywanych kartami w Polsce. Im więcej wydawców (banków) oraz agentów rozliczeniowych do tego systemu dołączy, tym więcej korzyści uda się osiągnąć. Dzięki temu, że niezbędna infrastruktura została już przygotowana, można teraz wykonać następny krok na drodze do obniżenia kosztów, tzn. uruchomić lokalny schemat kartowy.
Po pierwsze koszty
O kosztach związanych z obsługą kart płatniczych, tak naprawdę zaczęło się mówić, kiedy opłata interchange została ustawowo obniżona, co oznaczało niższe koszty dla sklepów, ale dla banków pogorszenie wyniku z tytułu obsługi kart. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może być właśnie lokalna polska karta płatnicza.
Pozwoli ona uniezależnić krajowych klientów od międzynarodowych systemów płatniczych, obniżając jednocześnie koszty związanie z posiadaniem karty. Banki, obniżając koszty własne, będą mogły zrobić to samo po stronie użytkowników kart. Według badań przeprowadzonych przez firmę Antchemis Group, koszty lokalnych schematów kartowych stanowią przeciętnie 45 proc. kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta