Choć podzielili się pensjonatem, i tak zapłacą PIT
Małżonkowie, którzy są współwłaścicielami jednego domu w jednym gospodarstwie rolnym, mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla agroturystyki, tylko jeśli łączna liczba pokoi wynajmowanych przez oboje nie przekroczy pięciu.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 28 września 2015 r. (I SA/Kr 1255/15).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że między nią a jej mężem istnieje ustrój wspólności ustawowej. Udziały w majątku wspólnym są regulowane zgodnie z kodeksem rodzinnym i ani ona, ani jej mąż nie będą żądać ustalenia nierównych udziałów w tym majątku. W skład majątku wspólnego wchodzi gospodarstwo rolne zabudowane budynkiem. Znajduje się w nim osiem pokoi, sala konsumpcyjna, kuchnia, kotłownia, pralnia, dwa magazyny i szatnie. Budynek jest położony na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym.
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą agroturystyczną w sześciu pokojach wynajmowanych na potrzeby turystów. Jej mąż świadczy usługi m.in. w zakresie gastronomii. Podatniczka zamierza ograniczyć działalność do wynajmowania jedynie czterech pokoi. W pozostałej części budynku działalność gospodarczą będzie prowadzić jej mąż. Podatnicy chcą podpisać porozumienie, w którym ustalą, że żona na potrzeby prowadzonej przez nią działalności agroturystycznej będzie korzystać z czterech pokoi oraz korytarzy, jej mąż natomiast z pozostałej części budynku. Inaczej mówiąc, każdy z małżonków ma wynajmować turystom po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta