Dozorca z orzeczeniem nie dostanie dodatku za nadgodziny
Skrócone normy czasu pracy obowiązujące osoby niepełnosprawne nie mają zastosowania do pracujących przy pilnowaniu mienia.
Dozorca (pilnuje mienia firmy) chce pozwać zakład o rzekome nadgodziny. Uważa, że ustawowo mógł pracować nie więcej niż siedem godzin na dobę i 35 tygodniowo. Jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Zatrudniamy go w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. osiem godzin na dobę i przeciętnie 40 tygodniowo. Czy pracownik ma rację? Czy należy mu wypłacić wynagrodzenie będące różnicą między siedmio- a ośmiogodzinnym dobowym wymiarem? – pyta czytelnik.
Nie.
Roszczenia pracownika są niezasadne. W tym stanie faktycznym szef nie musi wypłacać mu wynagrodzenia z tego tytułu. Wynika to z kilku okoliczności.
Przede wszystkim art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych określa skrócone tygodniowe i dobowe normy czasu pracy dla osób niepełnosprawnych. Zasadniczo czas pracy niepełnosprawnego nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 tygodniowo. Z tym zastrzeżeniem, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta