Imigrant bez papierów ma prawo do pensji
Cudzoziemiec, który pracuje nielegalnie, może się domagać wypłaty zaległego wynagrodzenia za pracę wykonaną dla upadłego pracodawcy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku C-311/13 z 5 listopada 2014 r. musiał rozstrzygnąć, czy pracownik nielegalnie przebywający na terytorium Unii Europejskiej może – w razie upadłości pracodawcy – żądać zaległego wynagrodzenia. Trybunał analizował dyrektywę 80/987/EWG i 2008/94/WE w sprawie ochrony pracowników na wypadek niewypłacalności pracodawcy.
Obywatel Turcji przyjechał do Holandii i podjął legalną pracę. Po jakimś czasie wygasło jego zezwolenie na pobyt. Mimo to pozostał na terytorium UE nielegalnie i dalej pracował. Jego pracodawca wpadł w kłopoty finansowe, przestał wypłacać wynagrodzenia i ogłosił upadłość.
W czym problem
Obywatel Turcji wystąpił o ochronę swoich praw i zażądał wypłaty zaległego wynagrodzenia. Pech chciał, że zaległe wynagrodzenie dotyczyło okresu, w którym przebywał w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta