Postaw na firmy, które dzielą się zyskiem
Mamy do wyboru kilkanaście funduszy dywidendowych. Powstają nowe
Kinga Żelazek
Przedsiębiorstwa w ostatnich latach mniej kapitału przeznaczają na inwestycje, a nadwyżkami finansowymi chętniej dzielą się z akcjonariuszami. W 2014 r. spółki niefinansowe z indeksu MSCI AC World Index (obrazującego globalny rynek akcji) ograniczyły inwestycje o 6 proc., ale zwiększyły wielkość wypłat dla akcjonariuszy aż o 15 proc. – wynika z raportu Citi Research z maja 2015 r.
Zdaniem autorów raportu mamy tu do czynienia z długotrwałą tendencją. Podobną zależność można zaobserwować na polskim rynku kapitałowym. W ostatnich latach stopa dywidendy wyliczona dla firm uwzględnionych w indeksie WIG wyraźnie wzrosła. Przed 2007 r. nie przekraczała 2 proc., a od tego czasu często przekracza 3 proc. (tak było w latach: 2008, 2009, 2012, 2013 i 2014).
Taka sytuacja skłania firmy inwestycyjne do tworzenia funduszy akcji dywidendowych. Są one mniej ryzykowne niż standardowe fundusze akcyjne.
Inwestycje za granicą
Na polskim rynku istnieje już 13 funduszy, które mają w nazwie słowo „dywidendowy". Duża część z nich powstała w tym roku. Większość szuka okazji inwestycyjnych również poza granicami naszego kraju.
Polska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta