Kiedy wolno sięgnąć po kodeks cywilny
W relacjach między pracodawcą a pracownikiem dopuszcza się stosowanie prawa cywilnego. Musi to być jednak tzw. luka prawna, czyli zagadnienie pominięte w systemie prawa pracy. Wskazuje na to spełnienie trzech warunków.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że prawo pracy w sposób kompletny normuje każdą sytuację, jaka może się przydarzyć między pracodawcą a podwładnym. Tak jednak nie jest. W przypadkach nieuregulowanych konieczne staje się skorzystanie z kodeksu cywilnego.
Ustawowe przekierowanie
Możliwość stosowania przepisów kodeksu cywilnego w prawie pracy dopuścił art. 300 kodeksu pracy. Zgodnie z nim w sprawach nieuregulowanych prawem pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Przesłanki wskazane w tym przepisie muszą wystąpić łącznie:
- brak uregulowania danej sprawy w prawie pracy,
- powinno to dotyczyć stosunku pracy,
- stosowanie przepisów kodeksu cywilnego nie może być wbrew zasadom prawa pracy.
Również inne akty
Podstawą stosowania kodeksu cywilnego w stosunkach pracy jest wykazanie, że konkretne zagadnienie nie jest uregulowane w prawie pracy. Stanowi je jednak nie tylko kodeks pracy, ale również przepisy zawarte w innych ustawach i aktach wykonawczych określające przywileje i obowiązki pracowników i pracodawców.
Ponadto do tej gałęzi prawa zaliczają się też postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta