Lokal dla pracownika z pułapką w PIT
Zapewnienie pracownikowi zakwaterowania niezwiązanego z delegacją jest co do zasady przychodem oskładkowanym, który może być przynajmniej w części zwolniony z opodatkowania. Przy rozliczaniu tego świadczenia nie trudno o błędne odliczenie od dochodu i podatku składek ZUS, których podstawę wymiaru stanowi przychód wolny od PIT.
Zakłady pracy nierzadko wyznaczają podwładnym zadania do wykonania w miejscu innym niż siedziba czy oddział firmy. Często wiąże się to z koniecznością zagwarantowania pracownikom noclegu. I tu mogą się pojawić kłopoty z prawidłowym rozliczeniem tego rodzaju świadczenia, które w zależności od okoliczności wywołuje różne skutki w zakresie składek zusowskich i podatku dochodowego od osób fizycznych.
Inaczej w kontekście ZUS i PIT należy rozstrzygać kwestie noclegu przy podróży służbowej, a zupełnie inaczej w kontekście oddelegowania czy wypełniania obowiązków służbowych w terenie. Z uwagi na odmienne uregulowania i interpretacje w podatku i składkach ubezpieczeniowych dość łatwo o niewłaściwą ocenę konkretnej sytuacji skutkującej uszczupleniem należności podatkowo-składkowych i niepożądanymi tego konsekwencjami.
Nocleg w delegacji bez danin
Zorganizowanie pracownikowi miejsca noclegowego w podróży służbowej (lub zwrot kosztów z tym związanych) z punktu widzenia PIT i ZUS jest neutralne. Oznacza to brak obowiązku odprowadzania należności publiczno-prawnych.
Zwrotu kosztów noclegu podczas podróży krajowej pracodawca może dokonać:
- w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie wyższej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki krajowej diety (tj. nie wyższej niż 600 zł) albo
- w formie ryczałtu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta