Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ekscytujące skutki picia kawy

15 lutego 1997 | Styl życia | GS

U patriotów ciśnienie rosło w miarę wypitych filiżanek

Ekscytujące skutki picia kawy

W kawiarniach rodziły się rewolucje. Nawet taki fundamentalista jak Chomeini podczas swojego wygnania przesiadywał w kawiarniach Paryża.

Gdy w Warszawie na początku XIX stulecia, a dokładnie po 1815 roku, zaczęto otwierać pierwsze kawiarnie, szybko stały się one miejscem spotkań młodych publicystów, poetów i aktorów. "Urządzona została tegoż czasu w Warszawie pierwsza na sposób paryski kawa >>Pod Kopciuszkiem<<, jakiej dziś nie ma w Warszawie. Założona we wspaniałym lokalu, w pałacu Baldiego przy ulicy Długiej, miała za sobą wielki powab nowości. Przypominano sobie, czym była niegdyś sławna Café Procope w Paryżu. Na ten wzór >>Kopciuszek<< ściągał do siebie literatów warszawskich. Co dzień tam spotkać było można Osińskiego, Brodzińskiego, Aleksandra Chodkiewicza, Wyszkowskiego, Kantoberego, Tymowskiego, Goreckiego, Skarbka; oraz celniejszych aktorów sceny warszawskiej: Dmuszewskiego, Zdanowicza, Kudlicza, Żółkowskiego; dyrektorów orkiestry: Elsnera, Kurpińskiego" -- pisano w pamiętnikach z tamtej epoki (cytat pochodzi z książki Aliny Kowalczykowej "Warszawa romantyczna") .

Jak wynika z tego opisu, kolejny zryw narodowy z listopada 1830 roku dojrzewał przy kawiarnianym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 995

Spis treści
Zamów abonament