Gdzie są granice Rosji?
Notatki znad Renu
Gdzie są granice Rosji?
Kilka dni temu zmarł w Bonn profesor Michaił Woslenski, człowiek, który wprowadził do obiegu pojęcie nomenklatury. Jego wydana w 1980 roku książka "Nomenklatura -- rządząca klasa w ZSRR", przedstawiająca zasady doboru, kariery i metod rządzenia sowieckiej elity, jej przywileje i obyczaje została przetłumaczona na 14 języków (w tym na polski w drugim obiegu) , co nie znaczy, że została na Zachodzie powszechnie zaakceptowana.
Miałem okazję kilkakrotnie rozmawiać z profesorem Woslenskim. Nie był zgorzkniały, ale był bardzo ironiczny. W czasie, kiedy lewicowi intelektualiści dyskutowali reformowalność systemu sowieckiego i wróżyli z wnętrzności Biura Politycznego o jego przyszłości, czyniąc rozróżnienia między liberałami i twardogłowymi, Woslenski prezentował im permanentne wady systemu i ułomności jego klasy rządzącej, przepowiadając upadek i rozpad imperium. W ten sposób zasłużył sobie na opinię maniaka i chorobliwego antykomunisty, co w tych czasach było gorsze niż etykietka antysemity.
Przepowiednie Woslenskiego się sprawdziły, imperium przestało istnieć, ale jego miłośnicy bardzo gładko, bez większych problemów przestawili się z reformowania Związku Sowieckiego na ratowanie Rosji. Odwieczny krzyk -- "Spasitie Rassiju" (zbawcie Rosję) , rozlega się dziś po całej Europie. Dawni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta