Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kim jest Burek

15 lutego 1997 | Plus Minus | WK

Dlaczego zwierzęta nie mają praw

Kim jest Burek

Wojciech Klewiec

Rzym. W święto Trzech Króli kilkuset obrońców praw zwierząt usiłuje nie dopuścić do rozpoczęcia sezonu w najstarszym cyrku europejskim, Orfei. Miłośników przyrody wzburzyła decyzja właściciela przedsiębiorstwa, który postanowił wznowić pokazy tresury czworonożnych i skrzydlatych artystów. W poprzednim sezonie pan Nando Orfei uległ naciskom obrońców praw zwierząt i w jego cyrku, istniejącym od prawie 200 lat, występowali wyłącznie klowni, akrobaci i atleci. Zwierzęta na arenę nie wychodziły. Cena eksperymentu okazała się wysoka: gwałtownie spadła liczba widzów.

Jedna z uczestniczek rzymskiego protestu, znana z barwnego życia Marchesa Marina Ripa di Meana, zamknęła się w klatce, by -- jak napisał brytyjski dziennik "Times" -- zwrócić uwagę na cierpienia zwierząt żyjących w niewoli. Zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, nie są więc "narzędziami" czy "towarami", świat ich psychiki jest przynajmniej tak bogaty, jak niektórych istot ludzkich -- wołała być może demonstrantka zza stalowych prętów. A jeśli nie wołała, to z pewnością zgodziłaby się z tym stwierdzeniem. Los sprawił, że w kilka dni po wydarzeniach, do jakich doszło przed cyrkiem Orfei, również "Rzeczpospolita" napisała: "Burek nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 995

Spis treści
Zamów abonament