Spadkobiercy Pytii
Bujdy na resorach -- ale naukowych
Spadkobiercy Pytii
Delficka Pytia, królowa Saba, prorok Ezechiel, Jan Ewangelista, Nostradamus, Jules Verne, Konstanty Ciołkowski, Aldous Huxley, Georges Orwell; dawniej nazywano takich ludzi prorokami, wieszczami, jasnowidzami, dziś określa się ich mianem futurologów. Niestety, minione stulecia i tysiąclecia przyniosły tyle pomyłek i nie spełnionych przepowiedni, że współczesna futurologia, mimo że stroi się w naukowe piórka, nie cieszy się takim zaufaniem społeczeństw i rządów, do jakiego pretenduje. A przecież ani polityka, ani gospodarka nie potrafią się już teraz obchodzić bez przepowiedni, zresztą także nazywanych inaczej, obecnie są to prognozy, scenariusze. Te współczesne przepowiednie, czyli prognozy i scenariusze, poddawane są matematycznej modelizacji, symulacji komputerowej. Jednak, jak na razie, jest to sztuka dla sztuki.
Systematyczne i naukowe
roztrząsanie przyszłości zapoczątkowano na szeroką skalę w Stanach Zjednoczonych w latach 70. Właśnie tam w 1972 roku Herman Kahn i Anthony Wiener zestawili listę stu wynalazków, jakie pojawią się pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta