Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spadkobiercy Pytii

15 lutego 1997 | Nauka i Technika | KK

Bujdy na resorach -- ale naukowych

Spadkobiercy Pytii

Delficka Pytia, królowa Saba, prorok Ezechiel, Jan Ewangelista, Nostradamus, Jules Verne, Konstanty Ciołkowski, Aldous Huxley, Georges Orwell; dawniej nazywano takich ludzi prorokami, wieszczami, jasnowidzami, dziś określa się ich mianem futurologów. Niestety, minione stulecia i tysiąclecia przyniosły tyle pomyłek i nie spełnionych przepowiedni, że współczesna futurologia, mimo że stroi się w naukowe piórka, nie cieszy się takim zaufaniem społeczeństw i rządów, do jakiego pretenduje. A przecież ani polityka, ani gospodarka nie potrafią się już teraz obchodzić bez przepowiedni, zresztą także nazywanych inaczej, obecnie są to prognozy, scenariusze. Te współczesne przepowiednie, czyli prognozy i scenariusze, poddawane są matematycznej modelizacji, symulacji komputerowej. Jednak, jak na razie, jest to sztuka dla sztuki.

Systematyczne i naukowe

roztrząsanie przyszłości zapoczątkowano na szeroką skalę w Stanach Zjednoczonych w latach 70. Właśnie tam w 1972 roku Herman Kahn i Anthony Wiener zestawili listę stu wynalazków, jakie pojawią się pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 995

Spis treści
Zamów abonament