Troska o "polską gęś"
Zakończenie edycji pamiętników wojennych Winstona Churchilla
Troska o "polską gęś"
Winston Churchill wrócił z Poczdamu 25 lipca 1945 roku. Nazajutrz opublikowano pierwsze wyniki wyborów, świadczące o tym, że socjaliści zdobędą większość miejsc w parlamencie. Oznaczało to koniec pięcioletniego premierostwa Churchilla. Żona pocieszała go: "To może być ukryte błogosławieństwo". Churchill odpowiedział: "Jeśli tak, to jest to błogosławieństwo naprawdę bardzo dobrze ukryte". Był to chyba niepotrzebny sarkazm. Miał odtąd czas, aby napisać swe wojenne pamiętniki, które przyniosły mu Nagrodę Nobla.
Opublikowanie drugiej księgi szóstego tomu "Drugiej wojny światowej" Winstona Churchilla zakończyło polską edycję pamiętników brytyjskiego premiera i męża stanu, podjętą dwa lata temu przez oficynę Phantom Press International i kontynuowaną przez wydawnictwo Non Stop Press. Tom nosi tytuł "Triumf i tragedia", księga -- "Żelazna kurtyna".
Ostatnia księga pamiętników jest, być może, najciekawsza, a na pewno najbardziej gorzka w lekturze dla polskiego czytelnika. Dotyczy bowiem rozwiązania przez aliantów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta