Konsekwencje wojny w Zatoce Perskiej
Konsekwencje wojny w Zatoce Perskiej
Katastrofa ekologiczna w rejonie Zatoki Perskiej -- zgodnie z przewidywaniami naukowców ze Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem -- spowodowała większe straty przyrodnicze niż bezpośrednie działania wojenne.
Obecnie dziewięć krajów, łącznie z Kuwejtem i Arabią Saudyjską wystąpiło o wypłatę 32 mld dol. za zniszczenie środowiska jakiego dokonał Irak podczas wojny w Zatoce -- poinformowała przedstawicielka Narodów Zjednoczonych na spotkaniu w Genewie.
Stany Zjednoczone żądają ok. 8, 8 mln dol. , Kuwejt -- 16, 3 mld dol. , podczas gdy Arabia Saudyjska i Iran, sąsiadujące z Zatoką, szacują swe straty najwyżej, bo po kilkadziesiąt miliardów dolarów każde, czyli powyżej oficjalnie podanej kwoty.
Rada Bezpieczeństwa składająca się z 15 członków, przedstawicieli rządów, do końca roku -- jak podał Reuter -- oszacuje zniszczenia i ustali satysfakcjonującą wszystkich wysokość odszkodowań.
W skład powołanej w lutym komisji NZ, która oszacuje straty ekologiczne, weszli przedstawiciele rządów Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych, Iranu, W. Brytanii, Australii,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta