Czasami interes publiczny ważniejszy niż odwołanie
Justyna Tomkowska | Krajowa Izba Odwoławcza może uchylić zakaz zawarcia umowy przed ostatecznym zakończeniem postępowania odwoławczego, ale tylko w wyjątkowych przypadkach.
Rz: Wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej blokuje możliwość podpisania umowy z wykonawcą, który wygrał postępowanie. Czy to bezwzględny zakaz?
Justyna Tomkowska: Zamawiający może złożyć do Krajowej Izby Odwoławczej wniosek o uchylenie zakazu zawarcia umowy przed ostatecznym zakończeniem postępowania odwoławczego. Zgodnie z przepisami (art. 183 prawa zamówień publicznych) Izba może go uchylić, jeśli niezawarcie umowy mogłoby spowodować negatywne skutki dla interesu publicznego. W takiej sytuacji ochrona interesu wykonawcy, który być może nawet ma rację, zgłaszając uwagi co do wyniku postępowania, schodzi na dalszy plan. Izba wydaje w tych sprawach postanowienie, na które stronom nie przysługuje skarga do sądu.
Jak należy rozumieć ten interes publiczny?
Tym zagadnieniem zajmował się Trybunał Konstytucyjny – między innymi w uchwale z 12 marca 1997 roku (sygn. akt W 8/96, OTK 1997, nr 1, poz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta