Wątpliwości co do statusu strony trzeba rozstrzygnąć w decyzji
Organ II instancji stwierdza niedopuszczalność odwołania w drodze postanowienia. W razie konieczności oceny interesu prawnego wnoszącego odwołanie konieczne jest jednak wydanie decyzji.
Problem
Odwołanie od decyzji wniosła osoba, która zdaniem organu odwoławczego nie ma interesu prawnego w tej sprawie, w związku z czym nie przysługuje jej status strony. Czy w takim przypadku organ II instancji powinien wydać postanowienie o niedopuszczalności odwołania?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.
W myśl art. 129 § 1–2 k.p.a. odwołanie wnosi się do organu II instancji za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia.
Organ odwoławczy stwierdza w drodze postanowienia niedopuszczalność odwołania oraz uchybienie terminu do wniesienia odwołania. Postanowienie w tej sprawie jest ostateczne (art. 134 k.p.a.). Nie można zatem zaskarżyć go w drodze zażalenia. Z uwagi na to, że takie postanowienie kończy postępowanie, przysługuje na nie jednak skarga do sądu administracyjnego (art. 3 § 2 pkt 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).
W sytuacji gdy odwołanie jest dopuszczalne i zostało wniesione w terminie, organ II instancji wydaje decyzję, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta