Zmiany w kodeksie pracy będzie można ominąć
Duża grupa pracowników nadal będzie pracować na umowach terminowych mimo zastrzeżenia, że mają być zawierane tylko na 33 miesiące.
Mateusz RZemek
Nowela kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać od 22 lutego 2016 r., przewiduje usztywnienie zasad zatrudnienia ponad 2 mln osób pracujących na umowach na czas określony. Po zmianach będzie to możliwe przez maksymalnie 33 miesiące na nie więcej niż trzech kolejnych umowach. Nowelizacja przewiduje w nowym art 25¹ § 4 kodeksu pracy pięć wyjątków, kiedy nowe ograniczenia nie znajdą zastosowania.
Zdradliwe wyjątki
Najważniejsza dla pracodawców będzie możliwość zatrudnienia na umowach terminowych – bez względu na ograniczenia – jeśli wskażą obiektywne przyczyny po jego stronie. Przepis wymaga, aby taka umowa służyła zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jej zawarcie było niezbędne.
Przykładem może być wykonanie umowy zawartej w trybie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta