Uniki przed alkomatem nie zablokują dyscyplinarki
Gdy pracownik odmawia poddania się badaniu trzeźwości lub je uniemożliwia, będzie to świadczyć przeciwko niemu. Brak wyniku stężenia alkoholu we krwi nie stanowi przeszkody w natychmiastowym zwolnieniu takiej osoby.
Jeśli pracodawca nie będzie miał wyników badań kontroli trzeźwości pracownika, bo ten np. odmówił udziału w nim, picie alkoholu może wykazać zeznaniami świadków. Potwierdzą, że zatrudniony się chwiał, zataczał, mówił bełkotliwie i czuć było od niego woń alkoholu. Pomocne będą także zdjęcia pracownika lub nagrania jego wypowiedzi, które obrazują, w jakim był stanie. Warto zachować te dowody na wypadek ewentualnego procesu sądowego.
Niewinny nie ucieka
Orzecznictwo Sądu Najwyższego zwraca uwagę na to, że pracodawca nie musi mieć wyników badań alkomatem. W wyroku z 11 grudnia 2006 r. (I PK 165/06) SN stwierdził, że do celów postępowania w sprawach ze stosunku pracy nie jest konieczne ustalenie ściśle określonego stężenia alkoholu we krwi pracownika, jak to ma miejsce w postępowaniu karnym i tym dotyczącym wykroczeń. Nietrzeźwość pracownika w czasie pracy może być dowodzona wszelkimi środkami.
Pracownik, który odmawia poddania się badaniu trzeźwości lub je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta