Strategiczne wyzwanie dla państwa
Napięta sytuacja geopolityczna w Europie, zwłaszcza konflikt na Ukrainie i operacje Państwa Islamskiego, wymaga zdecydowanych działań zwiększających cyberbezpieczeństwo Polski.
Joanna Świątkowska
Cyberprzestrzeń daje ogromne możliwości, będąc jednocześnie źródłem coraz większych zagrożeń – tak poważnych, że wymagają zaangażowania wielu podmiotów, zarówno państwowych, jak i prywatnych. W Polsce A.D. 2015 cyberbezpieczeństwo powinno się doczekać zaawansowanych merytorycznych dyskusji najważniejszych decydentów. Konieczność zmian organizacyjnych, reform instytucjonalnych i prawnych, większych inwestycji oraz zwiększania kompetencji kadr to tylko niektóre z wniosków płynących z tegorocznej, pierwszej edycji Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa, które odbyło się w Krakowie. Problem cyberbezpieczeństwa powinien zostać potraktowany priorytetowo, bo jak zauważył CERT.GOV.PL w raporcie o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2014 r., rok ten pod względem liczby otrzymanych zgłoszeń oraz obsłużonych incydentów kolejny raz okazał się rekordowy.
Współczesny świat, funkcjonowanie państwa, społeczeństwa, firm opiera się na niezakłóconym działaniu systemów teleinformatycznych. Dzięki nim możliwa jest m.in. komunikacja oraz prawidłowe funkcjonowanie kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju obiektów, instalacji i usług, czyli infrastruktury krytycznej. Banki, elektrownie, operatorzy komórkowi czy lotniska nie mogą już działać bez systemów teleinformatycznych. Skalę uzależnienia świata od internetu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta