Osoba wadliwie przeniesiona może wystąpić o odszkodowanie
Brak regulacji pozwalającej urzędnikowi odwołać się od decyzji przenoszącej go na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej lub w innej miejscowości nie oznacza, że jest on pozbawiony ochrony przed niezgodnymi z prawem decyzjami pracodawcy.
Jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, jego dyrektor generalny może w każdym czasie przenieść urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej lub w innej miejscowości, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe. Tak wynika z art. 62 ustawy o służbie cywilnej (dalej: usc). Taką decyzję dyrektor generalny może podjąć wyłącznie w stosunku do urzędnika służby cywilnej. Jest to konsekwencja szczególnego statusu prawnego tych członków korpusu sc. Z jednej strony mają wyższy standard ochrony stosunku pracy przed jego rozwiązaniem niż pracownicy umowni, a z drugiej muszą podporządkować się szczególnym przepisom pragmatyki służbowej dotyczącym zmiany niektórych warunków ich pracy.
Powody przeniesienia
Z cytowanego przepisu wynikają dwie przesłanki konieczne do zgodnego z prawem przeniesienia urzędnika na inne stanowisko: potrzeby urzędu i przygotowanie zawodowe urzędnika do wykonywania zadań na nowym stanowisku.
Ustawodawca nie wymaga, aby potrzeby, które mają uzasadniać przeniesienie urzędnika, były wyjątkowej wagi czy doniosłości. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 12 marca 2010 r. (II PK 276/09, Legalis nr 387313), powinny być one rozumiane jako konieczność dokonania zmian personalnych na konkretnym stanowisku w urzędzie.
W razie zakwestionowania przez urzędnika sc przeniesienia w tym trybie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta