Sąd zbada tryb wydania opinii, nie jej zasadność
Od niekorzystnej dla siebie oceny funkcjonariusz może się odwołać do wyższego przełożonego, ale nie zaskarży jej do sądu. Ten bowiem konsekwentnie nie uznaje jej za decyzję administracyjną.
Opinie służbowe, jakie okresowo wystawiane są funkcjonariuszom, pełnią funkcję ocen okresowych znanych w zatrudnieniu pracowniczym. Ich celem jest bowiem ustalanie przydatności policjanta do służby oraz na zajmowanym stanowisku, motywowanie go do sprawnego wykonywania zadań i czynności służbowych oraz wyznaczanie mu kierunków rozwoju zawodowego i określanie jego potrzeb szkoleniowych. A także wyłanianie kandydatów do mianowania lub powołania na wyższe stanowisko służbowe oraz na wyższy stopień policyjny.
Od ich wyniku zależy zatem nie tylko bieżąca sytuacja funkcjonariusza (np. wysokość dodatków: funkcyjnego lub służbowego), ale też dalsza jego kariera w formacji mundurowej. Opinia służbowa o nieprzydatności na zajmowanym stanowisku w okresie służby przygotowawczej czy o niewywiązywaniu się z obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku, stwierdzone w okresie służby stałej (w dwóch kolejnych opiniach służbowych, między którymi upłynęło co najmniej sześć miesięcy) spowodować może przeniesienie funkcjonariusza na niższe stanowisko. A stwierdzenie nieprzydatności do służby w okresie służby przygotowawczej czy niewywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej (w dwóch kolejnych opiniach, między którymi upłynęło co najmniej sześć miesięcy) oznaczać może zwolnienie ze służby. Nic dziwnego więc, że prawo do ustosunkowania się do otrzymanej opinii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta