Posada urzędnika nie dla każdego
Pracownik służby cywilnej, który chce uzyskać mianowanie, musi posiadać tytuł magistra lub równorzędny oraz znać co najmniej jeden język obcy. Wymagane jest także pomyślne przejście postępowania kwalifikacyjnego.
Członkami korpusu są zarówno pracownicy służby cywilnej zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych na podstawie umowy o pracę, jak i urzędnicy – zatrudnieni na podstawie mianowania (art. 3 ustawy o służbie cywilnej; dalej: u.s.c.). Zarówno pracownik, jak i urzędnik, służby cywilnej musi spełniać wymagania kwalifikacyjne określone w art. 4 u.s.c., czyli:
- być obywatelem polskim (cudzoziemcy, będący obywatelami Unii Europejskiej lub innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Polski mogą ubiegać się o wolne stanowisko tylko za zgodą szefa służby cywilnej),
- korzystać z pełni praw publicznych,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- posiadać kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy oraz
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią.
Osoba, która chce ubiegać się o mianowanie, musi spełnić także dodatkowe wymagania z art. 40 u.s.c., tj.:
- być pracownikiem służby cywilnej,
- posiadać co najmniej trzyletni staż pracy w służbie cywilnej lub
- uzyskać zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed upływem tego terminu, ale nie wcześniej niż po upływie dwóch lat od nawiązania stosunku pracy w służbie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta