Referendum opiniodawcze w gminie jest bezprawne
Niedopuszczalne jest takie pytanie referendalne, którego skutkiem jest uzyskanie jedynie opinii społeczności lokalnej, a nie wyraźne zobowiązanie organów jednostki samorządowej do podjęcia rozstrzygnięcia pozostającego w zakresie ich kompetencji.
Czego dotyczył spór
W listopadzie 2014 r. pełnomocnik inicjatorów referendum wystąpił do marszałka województwa o przeprowadzenie referendum w przedmiocie budowy regionalnego portu lotniczego. Grupa obywateli zaproponowała następującą treść pytania referendalnego: „Czy jest pan/i za wybudowaniem w województwie regionalnego portu lotniczego?". Wraz z wnioskiem przedłożono karty z podpisami mieszkańców województwa.
Wniosek został poddany procedurze, ale sprawa szybko trafiła do sądów administracyjnych. Ostatecznie spór w sprawie sprowadził się do oceny przez sąd wniosku referendalnego pod względem jego zgodności z przepisami, tj. kontroli warunków formalnych oraz tego, czy nie prowadzi on do rozstrzygnięć sprzecznych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta