Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transakcje łańcuchowe cały czas budzą wątpliwości

04 stycznia 2016 | Podatki | Mikołaj Ratajczak,
 Aneta Sakowska
Mikołaj
 Ratajczak
źródło: materiały prasowe
Mikołaj
 Ratajczak

Dosłowna interpretacja regulacji o dostawie ruchomej powoduje, że jej konsekwencje podatkowe są oderwane od momentu przeniesienia prawa 
do rozporządzania towarem jak właściciel.

W lutym 2016 r. miną dwa lata, odkąd zespół ds. VAT przy Komisji Europejskiej opublikował wyniki swoich prac dotyczących transakcji łańcuchowych, mających na celu identyfikację problemów występujących w praktyce państw członkowskich. Uczestnicy badania byli zgodni, że gdy w transakcji uczestniczą więcej niż dwa podmioty, a towar jest wysyłany od pierwszego do ostatniego, tylko jedna dostawa może być dostawą ruchomą. Która? W tym zakresie pojawiają się już poważne rozbieżności. Okazuje się bowiem, że niemal każda możliwa opcja wchodzi w grę, co w konsekwencji oznacza, że w praktyce może dojść do podwójnego opodatkowania albo przypadkowego nieopodatkowania dostaw będących częścią łańcucha.

Rozbieżności powstają i będą powstawać, ponieważ w dyrektywie VAT nie ma przepisu, który regulowałby kwestię transakcji łańcuchowych w sposób jednoznaczny. Co więcej, tematyka jest na tyle skomplikowana, że nawet w państwach, w których ustawodawca zdecydował się sformułować nieco bardziej szczegółowe wytyczne co do kwalifikacji takich transakcji, cały czas pojawiają się wątpliwości. Wątpliwości takie mają prawo mieć także podatnicy w Polsce.

Organizacja transportu

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o VAT, jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, to przyjmuje się, że wysyłka lub transport...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10335

Wydanie: 10335

Spis treści
Zamów abonament