Opłaty za program komputerowy nie są należnościami licencyjnymi
Należności z tytułu korzystania z praw autorskich do programu komputerowego nie zostały zaliczone przez ustawodawcę do kategorii utworów literackich. Są jedynie traktowane tak jak one pod względem ochrony przysługujących do nich praw autorskich. Nie mogą być utożsamiane z należnościami licencyjnymi z tytułu korzystania z praw autorskich do dzieła literackiego bądź artystycznego.
Tak orzekł NSA w wyrokach z 4 grudnia 2015 r. (II FSK 2789/13, II FSK 2544/13).
Spółka nabywa od pomiotów zagranicznych trzy rodzaje programów komputerowych, które można podzielić na:
- użytkowane wyłącznie na wewnętrze potrzeby spółki,
- odsprzedawane klientom spółki oraz
- sublicencjonowane na klientów.
Spółka zadała pytanie, czy opłaty za te programy te mieszczą się w definicji należności licencyjnych z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Sama uważała, że nie, ale organ podatkowy nie zgodził się z jej stanowiskiem. W tej sytuacji spółka wniosła skargę do WSA, który uchylił interpretację w całości w wyroku z 15 maja 2013 r. (III SA/Wa 3450/12), a w części w wyroku z tego samego dnia (III SA/Wa 3449/12).
WSA stwierdził, że interpretacja umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a RFN w kontekście przepisów ustawy o prawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta