Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób zakwalifikować otrzymane odszkodowanie

04 stycznia 2016 | Podatki

Przychodami z działalności gospodarczej są pieniądze otrzymane przez przedsiębiorcę. Dotyczy to również kwot stanowiących rekompensatę w związku z odbudową zniszczonego majątku przedsiębiorstwa.

Anna Kiersnowska- -Drzewiecka

Istotą odszkodowania jest wyrównanie poszkodowanemu uszczerbku majątkowego powstałego w związku z wyrządzoną szkodą. Problematykę tę regulują przepisy art. 361–363 kodeksu cywilnego >patrz ramka.

Nie ma wyłączenia ani zwolnienia

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przychodami są m.in. otrzymane pieniądze. Z kolei, jak wynika z art. 12 ust. 3 tej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Artykuł 12 ust. 4 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog wpływów do majątku podatnika, których nie należy traktować jako przychód podatkowy. Nie ma w nim jednak wyłączenia jako przychodu wpłaty z tytułu otrzymanego odszkodowania. Nadto także art. 17 ust. 1 ustawy o CIT nie wymienia odszkodowania wśród przychodów zwolnionych od podatku. Podobnie wyjaśniają organy podatkowe, np. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 5 lutego 2013 r. (ILPB3/423-452/12-4/KS).

Bez podwójnego opodatkowania

Warto przy tym zwrócić uwagę na treść art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10335

Wydanie: 10335

Spis treści
Zamów abonament