Przedsiębiorca nie musi szczegółowo sprawdzać kontrahenta
Organy nie mogą w sposób generalny wymagać, aby podatnik badał, czy dostawca dysponuje towarami i jest w stanie je dostarczyć oraz czy wywiązuje się z obowiązku złożenia deklaracji i zapłaty VAT.
Jakie działania należy podjąć, aby się upewnić, że kontrahent nie jest tzw. podmiotem nieistniejącym, i aby nie zostać pozbawionym przez organy podatkowe prawa do odliczenia VAT z faktury od takiego podmiotu? – pyta czytelnik.
Zdarza się, że organy podatkowe wymagają od podatnika szczegółowego sprawdzenia kontrahenta przed przeprowadzeniem transakcji, uzależniając od tego sprawdzenia wystąpienie tzw. dobrej wiary i prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, w przypadku gdy kontrahent okaże się nierzetelny. Jednak zgodnie z niedawnym orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma podstaw do obciążania podatników dodatkowymi obowiązkami w tym zakresie. Trybunał rozważał kwestię związaną z prawem do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący.
Dostawa od podmiotu nieistniejącego
Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 22 października 2015 r. (C-277/14) odniósł się do problemu związanego z prawem do odliczenia podatku naliczonego, w przypadku gdy dostawca został uznany za podmiot nieistniejący. Sprawa będąca przedmiotem orzeczenia dotyczyła przypadku, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta