Data powstania „przychodu należnego” zależy od rodzaju czynności
W przypadkach innych niż świadczenie usług, wydanie towarów oraz zbycie praw majątkowych za dzień powstania przychodu uważa się moment otrzymania zapłaty. Dotyczy to także otrzymania pieniędzy z tytułu odszkodowania.
Datę powstania „przychodu należnego" uregulowano w art. 12 ust. 3a–3e ustawy o CIT, uzależniając ją od rodzaju czynności prawnej, której następstwem jest uzyskany przychód. Zgodnie z art. 12 ust. 3a tej ustawy za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c–3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Biorąc pod uwagę, że otrzymane kwoty odszkodowania nie stanowią wydania rzeczy, zbycia praw majątkowych ani wykonania usług, w tej sytuacji datę powstania przychodu ustala się na podstawie art. 12 ust. 3e ustawy. Zgodnie z tym przepisem w przypadkach innych niż świadczenie usług, wydanie towarów oraz zbycie praw majątkowych za dzień powstania przychodu uważa się dzień otrzymania zapłaty; dotyczy to także otrzymania pieniędzy z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta