Jak można potwierdzić odbiór faktury korygującej
Zwrotne potwierdzenie odbioru listu z korektą lub autoresponder poczty elektronicznej z załączonym jej skanem wystarczą, aby sprzedawca pomniejszył należny VAT bez ryzyka konfliktu z fiskusem.
W dowolnej formie
Czy istnieje zamknięty katalog dowodów, którymi można udowodnić, że nabywca otrzymał fakturę korygującą?
Ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma potwierdzać odbiór faktury korygującej. Potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towarów i usług faktury korygującej może więc przybrać dowolną formę. Istotne jest, aby sprzedawca towarów lub usług dla celów rozliczenia podatku należnego od sprzedaży posiadał informację, z której jednoznacznie wynika, że nabywca otrzymał fakturę korygującą sprzedaż (por. interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 9 maja 2014 r., IPPP1/443-409/14-2/AW; interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 23 kwietnia 2015 r., IBPP3/4512-100/15/EJ; interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 11 lutego 2015 r., IPTPP4/443-822/14-4/BM).
Taki sposób postępowania znajduje potwierdzenie w ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 180 § 1 o.p. jako dowód należy dopuścić wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Zatem wszelkie prawnie dopuszczalne dokumenty, które mogą stanowić dowód, że nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą uprawniają podatnika do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego.
Organy podatkowe wskazują, że ani przepisy ustawy o VAT, ani orzeczenie TSUE w sprawie C-588/10...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta