Infamia za łamanie prawa
Może do elementów składowych patriotyzmu trzeba dołączyć nowe: cierpliwość, życzliwość, rezygnację z pielęgnowania polskiego piekła, w którym siedząc, pilnujemy kotłów z wrzącą smołą – pisze filozof.
Świadome i aktywne podjęcie odpowiedzialności za ten kawałek świata i za tę cząstkę społeczeństwa ludzkiego, w której się żyje, jest patriotyzmem. Ma on różny kształt, zależny od czasu i okoliczności.
Bycie członkiem społeczności narodowej, członkiem państwa, nie jest tylko sprawą biologicznych i materialnych konieczności, ale przede wszystkim sprawą istnienia i działania osobowego, wyrazem świadomego i wolnego podjęcia losu, nawet jeśli u jego początków stają jakieś determinanty czasu i przestrzeni. Uznaję i podejmuję swoje zadania oraz swoje uprawnienia wynikające z kulturowej i prawnej struktury tego życiowego podłoża. Przez czynne podejmowanie solidarności z nim staję się aktywnym członkiem narodu, patriotą.
Patriotyzmem jest więc dbałość o pomyślność kraju zarówno jako całości, jak i o poszczególne grupy społeczne, o pojedynczych obywateli; to dbałość o dobro wspólne tak, jak je określił Jan Paweł II – dobro całej wspólnoty i każdej osoby. Na pomyślność składa się zadowolenie jednostek i społeczności; zaspokojenie – a przynajmniej dążenie do zaspokojenia – wyrażanych potrzeb. Oczywiście to wszystko winno się dokonywać w sposób sprawiedliwy oraz zgodnie ze słusznymi potrzebami.
Sprawiedliwość i słuszność nie są łatwe do określenia w życiu codziennym, a ich zdefiniowanie językiem polityki bywa dyskusyjne, bo naznaczone często partyjnością. Nieraz trudno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta