Towar musi być wywieziony w ciągu trzech miesięcy
Podróżny, który chce otrzymać zwrot podatku, powinien przedstawić dokument wystawiony przez sprzedawcę, na którym urząd celny potwierdził wywóz towarów stemplem zaopatrzonym w numerator.
Warunkiem zwrotu podatku jest wywiezienie zakupionego towaru poza terytorium Unii Europejskiej nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym podróżny zrobił zakupy (art. 128 ust. 1 ustawy o VAT).
Obowiązuje zatem ograniczenie czasowe do trzech miesięcy następujących po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa. Ograniczenie to ma charakter bezwzględny (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 15 lipca 2014 r., IBPP4/ 443-161/14/EK).
Przykład
28 października 2015 r. w firmie A nabyli towary podróżni z USA i Norwegii. Podróżny z Norwegii wywiózł te towary poza terytorium UE w grudniu 2015 r., natomiast podróżny z USA wywiezie je dopiero w marcu 2016 r. Jedynie w stosunku do towarów sprzedanych podróżnemu z Norwegii może być zwrócony VAT dla podróżnych, gdyż tylko on wywiózł towary z UE w nieprzekraczalnym terminie do końca trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym je kupił.
Podstawą do zwrotu podatku jest przedstawienie (firmie, z którą sprzedawca zawarł umowę w sprawie zwrotu VAT podróżnym, ewentualnie sprzedawcy, jeżeli to on zwraca VAT podróżnym) przez podróżnego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, na którym urząd celny potwierdził wywóz towarów stemplem zaopatrzonym w numerator. Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta