Holendrzy uszczelnią europejskie granice
Prezydencja holenderska odkurzyła swoje stare logo z 2004 roku. Ale poza nim po 12 latach nic w Unii nie jest już takie samo.
Holandia od 1 stycznia objęła rotacyjne przewodnictwo w UE. Będzie kierować Unią po raz 12., na pewno więc holenderska administracja świetnie sobie poradzi z tym wyzwaniem. Holendrzy obiecują działania w duchu europejskiego kompromisu.
Dla polskiego rządu fakt przejęcia prezydencji przez Holandię może jednak stanowić wyzwanie. Bo w najważniejszej dziś dla UE sprawie, czyli jak rozwiązać kryzys uchodźczy, Haga sytuuje się na przeciwnym końcu niż Warszawa.
– Wielkie imperia upadają, jeśli granice nie są dobrze chronione – mówił Mark Rutte, premier Holandii, nawiązując do przykładu imperium rzymskiego.
Dla Hagi priorytetem będzie więc wynegocjowanie porozumienia w sprawie stworzenia Europejskiej Straży Granicznej. Zielone światło dali przywódcy UE na szczycie w grudniu, a zgodziła się nawet Polska, która wcześniej bardzo krytykowała niektóre założenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta