Jak ochronić najem sklepu
Planuję objąć w najem lokal użytkowy. Istnieją jednak obawy, że w przyszłości lokal zmieni właściciela na takiego, który nie będzie zainteresowany kontynuowaniem współpracy i wypowie mi umowę najmu, co w konsekwencji narazi mnie na straty. Co zapisać w umowie, jak się zabezpieczyć? – pyta czytelnik.
Zgodnie z zasadą z art. 678 § 1 kodeksu cywilnego w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu w miejsce zbywcy i może wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. W praktyce przepis ten znajdzie zastosowanie nawet w przypadku zawarcia umowy najmu lokalu na czas oznaczony, bez względu na wiedzę nabywcy rzeczy o umowie najmu oraz wiedzę najemcy o zbyciu rzeczy (nie dotyczy jednak lokali niewyodrębnionych). W takiej sytuacji obawy dotyczące dalszej współpracy z nowym nabywcą mogą być uzasadnione. Ustawodawca dostrzegł potrzebę ochrony najemcy, dając mu dwie możliwości.
Potwierdź umowę
Po pierwsze, zgodnie z § 2 art. 678 k.c. uprawnienie nowego wynajmującego do wypowiedzenia najmu nie przysługuje, jeśli umowa najmu została zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana. Forma tzw. daty pewnej zastrzeżona została w powołanym przepisie ad eventum, tj. dla wywołania określonych skutków prawnych. Jeżeli więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta