Narodowa zbrojownia w budowie
Polska Grupa Zbrojeniowa, największy krajowy koncern obronny, skupiający kluczowe fabryki broni, szykuje się do uczestnictwa w wielkim projekcie unowocześniania armii. Do 2022 roku państwo wyda na ten cel 130 mld zł.
zbigniew lentowicz
Plan jest ambitny i ma poparcie rządu: państwowe spółki przemysłowego potencjału obronnego, jeśli mają wystarczające kompetencje w określonych specjalnościach, powinny być wiodącymi wykonawcami wskazanych przez armię i MON strategicznych programów zbrojeniowych. Tam zaś, gdzie rodzimi producenci nie dysponują potrzebnymi zdolnościami, model kooperacyjnej współpracy, także z partnerami zagranicznymi, ma sprzyjać pozyskiwaniu przez polskie zakłady brakujących technologii i umiejętności.
O szczegółach i mechanizmach gospodarczych przedsięwzięć, ściśle związanych z bezpieczeństwem państwa, dyskutowali w siedzibie Zakładów Mechanicznych Tarnów, producenta broni maszynowej i systemów artyleryjskich, przedstawiciele MON, menedżerowie PGZ, prezesi firm zbrojeniowych, eksperci i włodarze Tarnowa. Debatę „Rola Polskiej Grupy Zbrojeniowej w programie modernizacji polskich Sił Zbrojnych" prowadził Marcin Piasecki, redaktor „Rzeczpospolitej".
Polska broń dobrej jakości
Już na początku debaty gen bryg. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia (IU), odpowiedzialnego w MON za organizację zakupów wojskowego sprzętu, przypomniał, że kluczowe inwestycje, których celem jest unowocześnienie armii, resort obrony ujął w 14 głównych, strategicznych programów. MON ma świadomość, że plan modernizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta