Pracownik jako pokrzywdzony ma określone uprawnienia
Ten, którego prawa pracownicze zostały naruszone, może złożyć w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia na policję bądź do prokuratury.
Jednym z wielu fundamentalnych zadań państwa w zakresie zapobiegania zagrożeniom związanym z naruszeniem praw pracowniczych wynikających ze stosunku pracy, jak również z ubezpieczenia społecznego jest zapewnienie efektywnej ochrony pracy i systemu jej realizacji. W wielu zakładach pracy dochodzi do łamania prawa ze strony pracodawcy w postaci chociażby niewypłacania lub nieterminowego wypłacania wynagrodzeń pracowników, nieprzestrzegania przepisów o czasie pracy i urlopach czy też przepisów w zakresie zasad bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Wśród często występujących typów czynów zabronionych wskazuje się także mobbing oraz nierówne traktowanie pracowników. Pracownikom wydaje się często, iż dzięki uprzywilejowanej pozycji pracodawca może czuć się bezkarny. Tymczasem działanie pracodawcy naruszającego prawa pracownicze może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie, a nawet jako przestępstwo.
Wymagane zawiadomienie
W konsekwencji pracownik, którego prawa zostały naruszone, może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego pracownik może zgłosić w jednostce policji bądź prokuraturze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta