Rewolucji w 1989 roku nie było
Jan Olszewski | Lech Wałęsa nie powie już prawdy do końca, choć chciałbym się mylić – mówi były premier.
Rzeczpospolita: Informacje o TW „Bolku" zmienią historię III RP?
Jan Olszewski, adwokat, były premier, były członek Trybunału Stanu: Okres formowania się demokratycznego, suwerennego społeczno-gospodarczego ustroju politycznego jeszcze się nie zakończył. Kiedy kształtowały się podstawy nowego ładu, Lech Wałęsa był jedną z głównych postaci, które wówczas działały. Okres Okrągłego Stołu, kiedy ustalano zasady nowego porządku, później rok 1989, czas wyborów i konsekwencji tego, co się wcześniej działo, a potem prezydentura Lecha Wałęsy – to są etapy, które miały zasadniczy wpływ na kształtowanie się polskiej państwowości.
Co dzisiaj możemy powiedzieć o tym wpływie?
Wciąż jeszcze wiemy za mało, żeby móc ocenić przeszłość Wałęsy. Jeżeli przyjmiemy wariant optymistyczny, czyli uznamy, że czas jego kontaktów z SB to tylko lata 1970–1976, to mimo bardzo nieprzyjemnego uczucia, którego doznaję po zapoznaniu się z dokumentami, z których wynika, że donosił na towarzyszy broni, byłbym skłonny potraktować to jako incydent, który nie miał wpływu na dalszy bieg historii. Natomiast niestety już fakt, że Lech Wałęsa nie mógł się zdobyć na to, żeby publicznie powiedzieć o swojej działalności, że próbował swoją współpracę zatrzeć, rzutował na sposób działania władzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta