Warszawa traci przez politykę
Stolica spadła w rankingu atrakcyjności inwestycji na rynku nieruchomości. Wyprzedził ją Budapeszt, którego fundusze już się nie boją.
grażyna Błaszczak
Choć w 2015 r. Polska królowała w regionie Europy Środkowej, jeśli chodzi o zakupy na rynku nieruchomości komercyjnych (inwestorzy wydali u nas ponad 4 mld euro), w tym roku perspektywy nie są już tak dobre. Z najnowszego raportu „Emerging Trends in Real Estate. Europe 2016", opracowanego przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute, wynika, że Warszawa uplasowała się na 17. pozycji na 28 miast w Europie ocenianych pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.
Autorzy raportu badali perspektywy dla europejskiego rynku nieruchomości, trendy na rynkach kapitałowych, dostępność kapitału i finansowania dłużnego. Zestawienie powstało na podstawie rozmów z ponad 500 znanymi międzynarodowymi graczami, w tym inwestorami, deweloperami, bankierami i agentami – także z Polski.
Kto w odwrocie
Za najlepsze miasto do lokowania kapitału w nieruchomościach inwestorzy uznali w 2016 r. Berlin. Drugie miejsce zajął Hamburg, a trzecie Dublin. Na ostatnich znalazły się: Lyon, Ateny i Moskwa.
– Warszawa w oczach inwestorów jest nadal atrakcyjną lokalizacją, mimo że w rankingu przesunęła się o trzy pozycje w dół w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przed nas wskoczyły Sztokholm, Helsinki i Budapeszt – mówi Kinga Barchoń, partner w PwC.
Wyjaśnia, że Sztokholm odnotował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta