Kosztowne pranie brudnych pieniędzy
Za przeprowadzanie podejrzanych transakcji finansowych grozi nawet do dziesięciu lat więzienia. Od połowy lutego karalna jest finansowa współpraca z gangsterami terrorystami.
Zaufanie przedsiębiorców, że ulokowane na rynkach środki będą mogli otrzymać w przyszłości wraz z wynagrodzeniem, powoduje, że mogą one sprawnie funkcjonować. Przeciwdziałanie przestępczości finansowej jest zatem istotnym elementem zaufania i efektywności rynków. Dlatego ustawodawca zdecydował się na rozszerzenie odpowiedzialności za pranie brudnych pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu. Chodzi też o wykorzystywanie do bezprawnych celów wirtualnych pieniędzy – tzw. bitcoinów. To skutek nowych przepisów kodeksu karnego, które obowiązują od 13 lutego 2016 r.. Zgodnie z nimi nawet osiem lat więzienia grozi tym, którzy wspomogą przestępców w ukrywaniu nielegalnie zdobytych majątków, środków płatniczych, papierów wartościowych czy nieruchomości. Chodzi o przyjmowanie, posiadanie, używanie, przekazywanie lub wywożenie za granicę, ukrywanie, dokonywanie transferu lub konwersji, pomoc w przenoszeniu ich własności lub posiadania. Ważne, by te przestępcze zabiegi były podejmowane w celu udaremnienia wykrycia, zajęcia albo orzeczenia przepadku majątków, środków płatniczych, papierów wartościowych czy nieruchomości przestępców.
Nowe przepisy wprowadziły karalność za przygotowanie do prania brudnych pieniędzy. Do tej pory nie było to karalne. Zgodnie z nowym przepisem (art. 299 § 6a k.k.) kto czyni przygotowania do prania brudnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta