Zasiłku nie odbiera umowa, lecz wykonywanie pracy
Jeśli nauczyciel zatrudniony w szkole i na dodatkowym etacie wziął tylko jedno zwolnienie lekarskie, ponieważ z uwagi na wakacje nie wykonywał pracy w placówce, ZUS nie może pozbawić go zasiłku chorobowego tylko dlatego, że pozostawał w stosunku pracy ze szkołą.
Zatrudniony na dwóch lub więcej etatach, który w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego pracuje na jednym z nich, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Przesądza o tym art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm.). Zgodnie z nim wykonujący w czasie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały orzeczony w nim okres absencji.
Zatem osoba, która korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może w tym czasie wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Przy czym przez pracę zarobkową należy rozumieć wszelką pracę mającą przynieść zarobek (dochód) wykonywaną na każdej podstawie prawnej, bez względu na wymiar czasu tej pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta