Zlecenie to nie patologia
PROCES | Sądy często oddalają roszczenia o ustalenie stosunku pracy inicjowane głównie przez zleceniobiorców po zakończeniu współpracy z firmą. Kontrakt cywilnoprawny nie jest bowiem gorszą, ale odmienną od etatu podstawą zatrudnienia.
Z niedowierzaniem przyjmuję stawianie znaku równości pomiędzy stosowaniem umów cywilnoprawnych a nielegalnym zatrudnieniem. Umowa cywilnoprawna jest przecież kontraktem przewidzianym w powszechnie obowiązujących przepisach. Wbrew temu, co podnoszą jej przeciwnicy, nie jest ona przejawem nielegalnego zatrudnienia, co potwierdza bardzo liczne orzecznictwo. Stanowi przejaw korzystania z rozwiązań, jakie oferuje prawo – różnorodnych, tak samo jak różnorodne są potrzeby. Potrzeby nie tylko płatników, ale także osób poszukujących zatrudnienia. Wokół kontraktów cywilnoprawnych narosło wiele nieporozumień, a pomysły związane z wprowadzeniem „policji pracy" niepotrzebnie podsycają ten fałszywy obraz.
Rynek pracownika
Poszukujący dziś możliwości zarobkowania nie są osobami nieporadnymi, których przed wyzyskiem może ochronić tylko organizacja związkowa i regulacje prawne zamknięte w ciasnych ramach. Te ostatnie powinny sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości, a nie go ograniczać. Obecnie kandydat do pracy (nawet tej niewymagającej wysokich kwalifikacji) to osoba, która jednym kliknięciem jest w stanie sprawdzić swojego potencjalnego pracodawcę, uzyskać informację na forach internetowych od byłych współpracowników, prześledzić portale społecznościowe i uzyskać coraz bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta