Pobyt w szpitalu wpływa na prawa rodziców
Pracownica może przekazać urlop macierzyński ojcu po ośmiu tygodniach od porodu. Jeśli zachoruje wcześniej, tata może skorzystać z zasiłku opiekuńczego.
Urlop macierzyński gwarantuje kobiecie przygotowanie się do porodu, dlatego może ona z niego skorzystać jeszcze przed porodem. Kolejne cele to regeneracja sił po narodzinach dziecka oraz opieka nad nim, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Często spełnienie tych warunków przerywa pobyt matki lub jej pociechy w szpitalu. Kodeks pracy przewiduje wyjście z takich sytuacji.
Rodzicielka w lecznicy
Gdy ubezpieczona matka dziecka wymaga opieki szpitalnej i z tego powodu nie może się nim zająć, ma prawo przerwać urlop macierzyński, ale dopiero po wybraniu ośmiu jego tygodni po porodzie. I to pod warunkiem, że o urlop macierzyński wystąpi ubezpieczony ojciec dziecka lub inny najbliższy członek rodziny. Wtedy urlop, i co za tym idzie płatny zasiłek macierzyński, przysługują ubezpieczonemu ojcu dziecka lub innemu najbliższemu członkowi rodziny za okres pobytu matki w szpitalu. Łączny okres zasiłku macierzyńskiego wypłaconego rodzicom nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego z kodeksu pracy.
Przykład
10 grudnia 2015 r. pani Jolanta urodziła dziecko i od tego dnia przebywa na urlopie macierzyńskim, który skończy się 27 kwietnia br. Od 26 stycznia do 20 lutego była w szpitalu. Wystąpiła do pracodawcy o przerwanie urlopu macierzyńskiego, ale dopiero po wybraniu ośmiu tygodni zasiłku macierzyńskiego po porodzie, tj. od 4 do 20 lutego 2016...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta