Wstępnej opłaty leasingowej nie rozlicza się w czasie
Czynsz inicjalny ma charakter samoistny i nie jest przypisany do miesięcznych rat. Przedsiębiorca prowadzący księgę podatkową metodą memoriałową może całą jego kwotę ująć w kosztach jednorazowo pod datą dokumentującej go faktury.
- Od 2014 r. prowadzę działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych opodatkowaną podatkiem liniowym. Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. W lutym 2016 r. zawarłem umowę leasingu operacyjnego koparki (pojazd specjalny). Przy zawarciu umowy leasingu poniosłem wydatek w postaci wstępnej opłaty leasingowej (tzw. czynsz inicjalny) w wysokości 24 600 zł, w tym VAT 4600 zł. Opłata wstępna ma charakter samoistny, bezzwrotny, nie jest przypisana do poszczególnych rat leasingowych. Jej poniesienie jest natomiast niezbędnym warunkiem zawarcia umowy leasingu operacyjnego. Nadmienię, że jestem czynnym podatnikiem VAT. Podatek od opłaty wstępnej odliczyłem w całości, ponieważ koparka jest pojazdem specjalnym. Potwierdzają to dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, m.in. homologacja, karta pojazdu (zob. art. 86a ust. 1, ust. 2, ust. 4 pkt 2, ust. 9 pkt 3, ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT). Jak zaewidencjonować opłatę wstępną w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Aby wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem uzyskania przychodu, musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta