Znak towarowy darowany synowi bez daniny
Żeby uznać jednorazową czynność za opodatkowaną VAT, trzeba wykazać, że w momencie jej realizacji osoba działała w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy z zamiarem wielokrotnego jej wykonywania.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 10 lutego 2016 r. (I SA/Sz 53/16).
Stan faktyczny
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej i niezarejestrowana jako podatnik VAT w przyszłości może otrzymać od syna prowadzącego działalność gospodarczą znak towarowy wraz z prawami ochronnymi. Będzie on zarejestrowany w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) jako wspólnotowy znak towarowy chroniony prawem ochronnym. Podatniczka podkreśliła, że nie wyklucza, iż po pewnym czasie przekaże ten znak towarowy w darowiźnie na rzecz swojego syna, od którego uprzednio go otrzymała.
Zapytała, czy darowizna znaku towarowego będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Sama uważała, że nie. Wskazała, że nie wytworzyła znaku w celu czerpania z niego korzyści (brak zysków osiąganych w sposób stały i zarobkowy z tytułu dzierżawy znaku), więc nie ma podstaw do uznania jej za podatnika VAT.
Innego zdania był jednak fiskus. Według niego definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o VAT pozwala na objęcie terminem „podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto działalność gospodarcza obejmuje także czynności polegające na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta