Dług spłaci spółka, partner albo zarząd
Za zobowiązania spółki partnerskiej względem wierzycieli odpowiada nie tylko sama spółka i partnerzy wykonujący w jej ramach wolny zawód, ale również każdy członek zarządu, który doprowadził do bezskuteczności egzekucji z majątku spółki.
Spółką partnerską jest spółka osobowa utworzona przez wspólników – zwanych partnerami – w celu wykonywania wolnego zawodu. Partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania np. zawodów adwokata, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, doradcy podatkowego, lekarza czy tłumacza przysięgłego.
Nieograniczona odpowiedzialność
Zasadą w spółkach osobowych jest to, że za jej zobowiązania odpowiada, poza samą spółką, każdy wspólnik bez ograniczenia całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność wspólnika ma charakter solidarny zarówno w odniesieniu do pozostałych wspólników, jak i spółki. Jest przy tym odpowiedzialnością subsydiarną, to znaczy ujawnia się dopiero w momencie, gdy wierzyciel nie może uzyskać zaspokojenia swojej należności z majątku spółki.
W spółkach partnerskich opisana zasada doznaje pewnego ograniczenia. W praktyce gospodarczej wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowa spółki partnerskiej przewiduje, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności za wszelkie zobowiązania spółki bez ograniczeń. Jeżeli w umowie takiego postanowienia nie zawarto, partner nie ponosi odpowiedzialności za żadne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta