Rachunek sumienia Belgii
Europa oferuje Belgii solidarność oraz pomoc i wstrzymuje się z krytyką. Wyjątkiem jest Polska.
Korespondencja z Brukseli
Nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE w czwartek po południu miało być politycznym aktem solidarności z Belgią, pogrążoną w żałobie po zamachach terrorystycznych, które kosztowały życie 31 osób i ciężkie uszkodzenia ciała kolejnych 300.
– Przyjechaliśmy pokazać naszą aktywną solidarność – powiedziała brytyjska minister Theresa May. Obiecała Belgom pomoc. – Zaoferujemy im to, czego potrzebują – obiecała. Spotkanie ministrów odbywało się w dniu, gdy przez media zaczęła się już przelewać fala krytyki pod adresem służ belgijskich.
Wywołał ją prezydent Turcji Recep Erdogan, który stwierdził, że jeden z zamachowców był dwukrotnie zatrzymany na granicy turecko-syryjskiej i odesłany do Belgii w 2015 roku. Nie jest jasne jednak, czy nie został on odesłany do Holandii i czy przypadkiem to nie strona turecka zawiodła, wysyłając zbyt późno informację. Wszystkie okoliczności tego wydarzenia są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta